Noremak Crimp Lug Bell Mouth Copper 120mm M12 Stud 64mm OAL
Noremak Crimp Lug Bell Mouth Copper 120mm M12 Stud 64mm OAL
Bell Mouth Crimp Lug, 120 mm, M12 Stud, 30 mm Barrel Length, 64 mm Overall Length, 1 Hole, 614/0.51 Strands, 15.6 mm Inside Diameter, 30 mm Lug Width, 16.5 mm A-F Hex Die, 205 Mpa Tensile Strength, Annealed Copper Body, Annealed Copper, Tin Electroplated, -55 to 155 deg C
| Brand | Noremak |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CL120-12BM |
| A-F Hex Die | 16.5 mm |
| Barrel Length | 30 mm |
| Body Material | Annealed Copper |
| Conductive Material | Annealed Copper |
| Conductor Size | 120 mm |
| Finish | Tin Electroplated |
| Inside Diameter | 15.6 mm |
| Lug Width | 30 mm |
| Number of Holes | 1 Hole |
| Number of Strands | 614/0.51 |
| Overall Length | 64 mm |
| Stud Size | M12 |
| Temperature | -55 to 155 deg C |
| Tensile Strength | 205 MPa |
Description
Bell Mouth Crimp Lug, 120 mm, M12 Stud, 30 mm Barrel Length, 64 mm Overall Length, 1 Hole, 614/0.51 Strands, 15.6 mm Inside Diameter, 30 mm Lug Width, 16.5 mm A-F Hex Die, 205 Mpa Tensile Strength, Annealed Copper Body, Annealed Copper, Tin Electroplated, -55 to 155 deg C
