Nitto Denko Electrical Insulation Tape Premium General Purpose L20MxW18mmx0.15mm PVC Green/Yellow
Nitto Denko Electrical Insulation Tape Premium General Purpose L20MxW18mmx0.15mm PVC Green/Yellow
The Nitto 201E Multi Purpose PVC Electrical Tape is suitable for all applications. Whether you are insulating a connection or using it to adhere a cable to a pull thru rod the 201E is well suited. Being 0.15mm makes the 201E highly conformable and well suited to wiring harness situations or as a multi purpose utility tape.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Nitto Denko |
| Range Name | Type 201 |
| Standard Pack Size | 10 |
| UNSPSC Class | 31201500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | NIT201GY |
| Adhesion Strength | 1.96 N/10 mm Steel |
| Adhesive Material | Rubber |
| Backing Material | PVC |
| Colour | Green/Yellow |
| Elongation | 240% |
| Grade | Premium |
| Length | 20 mtr |
| Pack Size | 10 Pack |
| Product Type | Insulation & Sealing Tape |
| Temperature | -10 to 90 deg C |
| Thickness | 0.15 mm |
| Width | 18 mm |
Description
The Nitto 201E Multi Purpose PVC Electrical Tape is suitable for all applications. Whether you are insulating a connection or using it to adhere a cable to a pull thru rod the 201E is well suited. Being 0.15mm makes the 201E highly conformable and well suited to wiring harness situations or as a multi purpose utility tape.
