Nicote Flame Proof Cable Gland Armoured 16.6-20mm M20 IP66/68
Nicote Flame Proof Cable Gland Armoured 16.6-20mm M20 IP66/68
Flame Proof Cable Gland, Armoured, M20, 15.8 mm Thread Length, 1.5 mm Pitch, 16.6 mm Min. Sheath OD, 20 mm Max. Sheath OD, 12.5 mm Max. Bedding OD, 0.9 mm Min. Armour Wire, 1.25 mm Max. Armour Wire, Exd I/IIC, 33 mm Width Across Flats, 54 mm Protrusion Length, IP66/68, Brass Body, Nickel Plated Finish
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Nicote |
| Range Name | Type FLWN |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | FLWN205 |
| Finish | Nickel Plated |
| Body Material | Brass |
| Hazardous Area Rating | Exd I/IIC |
| IP Rating | IP66/68 |
| Max. Bedding OD | 12.5 mm |
| Max. Armour Wire | 1.25 mm |
| Max. Sheath OD | 20 mm |
| Min. Armour Wire | 0.9 mm |
| Min. Sheath OD | 16.6 mm |
| Product Type | Cable Glands Hazardous Area |
| Protrusion Length | 54 mm |
| Thread Length | 15.8 mm |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Size | M20 |
| Width Across Flats | 33 mm |
Description
Flame Proof Cable Gland, Armoured, M20, 15.8 mm Thread Length, 1.5 mm Pitch, 16.6 mm Min. Sheath OD, 20 mm Max. Sheath OD, 12.5 mm Max. Bedding OD, 0.9 mm Min. Armour Wire, 1.25 mm Max. Armour Wire, Exd I/IIC, 33 mm Width Across Flats, 54 mm Protrusion Length, IP66/68, Brass Body, Nickel Plated Finish
