Nicote Flame Proof Cable Gland Armoured 11-13mm M20 IP66/68
Nicote Flame Proof Cable Gland Armoured 11-13mm M20 IP66/68
Hazardous Area Cable Gland Armoured Flame Proof, M20, 15.8 mm Thread Length, 1.5 mm, 11 mm Min. Sheath OD, 13 mm Max. Sheath OD, 8 mm Max. Bedding OD, 0.5 mm Min. Armour Wire, 0.9 mm Max. Armour Wire, Exd I/IIC, 25 mm Width Across Flats, 54 mm Protrusion Length, IP66/68, Brass Body, Nickel Plated
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Nicote |
| Range Name | Type FLWN |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | FLWN202 |
| Finish | Nickel Plated |
| Body Material | Brass |
| Hazardous Area Rating | Exd I/IIC |
| IP Rating | IP66/68 |
| Max. Armour Wire | 0.9 mm |
| Min. Armour Wire | 0.5 mm |
| Max. Bedding OD | 8 mm |
| Min. Sheath OD | 11 mm |
| Max. Sheath OD | 13 mm |
| Product Type | Cable Glands Hazardous Area |
| Protrusion Length | 54 mm |
| Thread Length | 15.8 mm |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Size | M20 |
| Width Across Flats | 25 mm |
Description
Hazardous Area Cable Gland Armoured Flame Proof, M20, 15.8 mm Thread Length, 1.5 mm, 11 mm Min. Sheath OD, 13 mm Max. Sheath OD, 8 mm Max. Bedding OD, 0.5 mm Min. Armour Wire, 0.9 mm Max. Armour Wire, Exd I/IIC, 25 mm Width Across Flats, 54 mm Protrusion Length, IP66/68, Brass Body, Nickel Plated
