NHP Isolating Switch Surface Mounting Weatherproof 3P 50A 500V 1 way IP66
NHP Isolating Switch Surface Mounting Weatherproof 3P 50A 500V 1 way IP66
Isolator Switch Weatherproof, 500 Volt, 50 Amp, 50 Hz, 3 Pole, 1 Way, ON/OFF, Rotary, Surface Mounting, IP66, 10-16 mm Terminal Capacity, Plastic, Grey, 101 mm Height, 101 mm Width, 117 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | NHP |
| Range Name | ISO |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ISOSW350PG |
| Colour | Grey |
| Current | 50 Amp |
| Depth | 117 mm |
| Material | Plastic |
| Method of Operation | Rotary Knobs |
| Height | 101 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| IP Rating | IP66 |
| Legend | ON/OFF |
| Mounting Method | Surface |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Number Of Ways | 1 Way |
| Product Type | Isolating Switches |
| Terminal Capacity | 10-16 mm |
| Voltage | 500 Volt |
| Width | 101 mm |
Description
Isolator Switch Weatherproof, 500 Volt, 50 Amp, 50 Hz, 3 Pole, 1 Way, ON/OFF, Rotary, Surface Mounting, IP66, 10-16 mm Terminal Capacity, Plastic, Grey, 101 mm Height, 101 mm Width, 117 mm Depth
