NHP Safety Switch RCCB Type A 3P + NPole 100A 415VAC 30mA 72mm DIN 35 Rail Mount
NHP Safety Switch RCCB Type A 3P + NPole 100A 415VAC 30mA 72mm DIN 35 Rail Mount
Safety Switch RCCB Type A, 415 Volt AC, 100 Amp, 50/60 Hz, 30 mA Trip Sensitivity, 72mm Module Width, 3P + N Poles, Fork/Pin Terminal, IP40 Inside/IP20 Outside, DIN 35 Rail, 10000 Cycles, 20000 Cycles Mechanical Durability, 1.5-35 mm Flexible/1.5-50 mm In/Rigid Conductor Conductor, 5 N/m Top/Bottom Tightening Torque,-25 to 55 deg C, 86mm Height x 72mm Width x 76mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | NHP |
| Range Name | Din-Safe |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | DSRCD410030A |
| Conductor Size | 1.5-35 sq-mm Flexible - 1.5-50 sq-mm In/Rigid Conductor |
| Electrical Life | 10000 Cycles |
| Depth | 76 mm |
| Frequency | 50/60 Hz |
| IP Rating | IP40/20 |
| Mechanical Durability | 20000 Cycles |
| Height | 86 mm |
| Modules | 72 mm |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Temperature | -25 to 55 deg C |
| Terminal Type | Fork/Pin |
| Product Type | Safety Switches RCCB |
| Tightening Torque | 5 Nm Top/Bottom |
| Trip Sensitivity | 30 mA |
| Width | 72 mm |
Description
Safety Switch RCCB Type A, 415 Volt AC, 100 Amp, 50/60 Hz, 30 mA Trip Sensitivity, 72mm Module Width, 3P + N Poles, Fork/Pin Terminal, IP40 Inside/IP20 Outside, DIN 35 Rail, 10000 Cycles, 20000 Cycles Mechanical Durability, 1.5-35 mm Flexible/1.5-50 mm In/Rigid Conductor Conductor, 5 N/m Top/Bottom Tightening Torque,-25 to 55 deg C, 86mm Height x 72mm Width x 76mm Depth
