AMP Netconnect SLX Series Modular Jack Cat6A Shielded RJ45 4 Pair without Dust Cover T568A/B Polycarbonate Alpine White
AMP Netconnect SLX Series Modular Jack Cat6A Shielded RJ45 4 Pair without Dust Cover T568A/B Polycarbonate Alpine White
Modular Jack Cat6A STP, Solid, Stranded, 26-22 AWG, Stranded: 26-24 AWG, Cat6 Shielded Cable, 1.27 um Contact Plating Thickness, Wiring Scheme: T568A/B, Flammability: UL 94 V-0, IDC Termination, Standard Outlet, Polycarbonate, Zamak Housing, Beryllium Copper Contact Base, Gold Contact Plating, Alpine White,-10 to 60 deg C, 16.13mm Height, 14.44mm Width, 36.8mm Depth
| Brand | Netconnect |
|---|---|
| Standard Pack Size | 24 |
| UNSPSC Class | 43223300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 1-2153449-3 |
| Cable Type | Cat6 Shielded |
| Colour | Alpine White |
| Conductor Size | 26-22 AWG/Stranded: 26-24 AWG |
| Contact Base Material | Beryllium Copper |
| Contact Plating Material | Gold |
| Depth | 36.8mm |
| Flammability | UL 94 V-0 |
| Height | 16.13mm |
| Housing Material | Polycarbonate/Zamak |
| Outlet Type | Standard |
| Temperature | -10 to 60 deg C |
| Termination Type | IDC |
| Width | 14.44mm |
| Wiring Scheme | T568A/B |
Description
Modular Jack Cat6A STP, Solid, Stranded, 26-22 AWG, Stranded: 26-24 AWG, Cat6 Shielded Cable, 1.27 um Contact Plating Thickness, Wiring Scheme: T568A/B, Flammability: UL 94 V-0, IDC Termination, Standard Outlet, Polycarbonate, Zamak Housing, Beryllium Copper Contact Base, Gold Contact Plating, Alpine White,-10 to 60 deg C, 16.13mm Height, 14.44mm Width, 36.8mm Depth
