Matelec Cable Tie Nylon 66 Black L300 mm W7.6 mm
Matelec Cable Tie Nylon 66 Black L300 mm W7.6 mm
Cable Tie, 6-82 mm Maximum Bundle OD, Pawl Lock Mechanism, 55 kg Loop Tensile Strength, 300 mm Tie Length, 7.6 mm Tie Width, Exterior, -40 to 85 deg C, Nylon 66, Black, 100 Pack
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Matelec |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | NCT-300/76B |
| Lock Mechanism | Pawl |
| Colour | Black |
| Loop Tensile Strength | 55 kg |
| Max. Bundle OD | 6-82 mm |
| Material | Nylon 66 |
| Temperature | -40 to 85 deg C |
| Product Type | Cable Ties & Straps |
| Tie Length | 300 mm |
| Tie Width | 7.6 mm |
| Usage | Exterior |
| Pack Size | 100 Pack |
Description
Cable Tie, 6-82 mm Maximum Bundle OD, Pawl Lock Mechanism, 55 kg Loop Tensile Strength, 300 mm Tie Length, 7.6 mm Tie Width, Exterior, -40 to 85 deg C, Nylon 66, Black, 100 Pack
