Matelec Cable Tie Nylon 66 Black L1220 mm W9 mm
Matelec Cable Tie Nylon 66 Black L1220 mm W9 mm
Cable Tie, 9-374 mm Maximum Bundle OD, Pawl Lock Mechanism, 80 kg Loop Tensile Strength, 1220 mm Tie Length, 9 mm Tie Width, Exterior, -40 to 85 deg C, Nylon 66, Black, 100 Pack
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Matelec |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 39121700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | NCT-1220/90B |
| Colour | Black |
| Lock Mechanism | Pawl |
| Loop Tensile Strength | 80 kg |
| Material | Nylon 66 |
| Max. Bundle OD | 9-374 mm |
| Tie Length | 1220 mm |
| Usage | Exterior |
| Temperature | -40 to 85 deg C |
| Pack Size | 100 Pack |
| Tie Width | 9 mm |
| Product Type | Cable Ties & Straps |
Description
Cable Tie, 9-374 mm Maximum Bundle OD, Pawl Lock Mechanism, 80 kg Loop Tensile Strength, 1220 mm Tie Length, 9 mm Tie Width, Exterior, -40 to 85 deg C, Nylon 66, Black, 100 Pack
