Matelec Cable Tie Nylon 66 Natural L100 mm W2.5 mm
Matelec Cable Tie Nylon 66 Natural L100 mm W2.5 mm
Cable Tie, 3-21 mm Maximum Bundle OD, Pawl Lock Mechanism, 8 kg Loop Tensile Strength, 100 mm Tie Length, 2.5 mm Tie Width, Exterior, -40 to 85 deg C, Nylon 66, Natural, 100 Pack
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Matelec |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 39121700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | NCT-100/25N |
| Colour | Natural |
| Loop Tensile Strength | 8 kg |
| Lock Mechanism | Pawl |
| Material | Nylon 66 |
| Pack Size | 100 Pack |
| Temperature | -40 to 85 deg C |
| Tie Length | 100 mm |
| Max. Bundle OD | 3-21 mm |
| Product Type | Cable Ties & Straps |
| Tie Width | 2.5 mm |
| Usage | Exterior |
Description
Cable Tie, 3-21 mm Maximum Bundle OD, Pawl Lock Mechanism, 8 kg Loop Tensile Strength, 100 mm Tie Length, 2.5 mm Tie Width, Exterior, -40 to 85 deg C, Nylon 66, Natural, 100 Pack
