MediTek GPO Switched Outlet RCD Protected Flush Mount 1 Gang 10mA 10A 230/250V Vertical White
MediTek GPO Switched Outlet RCD Protected Flush Mount 1 Gang 10mA 10A 230/250V Vertical White
General Purpose Outlet (GPO) Medical Horizontal/Vertical, 10/15 Amp 250 VAC, c/w Power Available Neon and Circuit Identification Provision.
| Brand | MediTek |
|---|---|
| Range Name | OM Series |
| Standard Pack Size | 10 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | OM1VWH |
| Colour | White |
| Current | 10 Amp |
| Height | 117 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Mounting Centres | 84 mm |
| Material | High Impact Polycarbonate |
| Mounting Method | Flush |
| Orientation | Vertical |
| Number Of Switches | 1 Switch |
| Voltage | 230-250 Volt |
| Trip Sensitivity | 10 mA |
| Width | 74 mm |
Description
General Purpose Outlet (GPO) Medical Horizontal/Vertical, 10/15 Amp 250 VAC, c/w Power Available Neon and Circuit Identification Provision.
