Prysmian Aerial Bundled Cable 4 Core 19/1.53mm 35mm 0.6/1kV Hard Drawn Compacted Aluminium X-90 XLPE
Prysmian Aerial Bundled Cable 4 Core 19/1.53mm 35mm 0.6/1kV Hard Drawn Compacted Aluminium X-90 XLPE
Aerial Bundled Cable, 4 Core, 35 mm, Hard Drawn Compacted Aluminium, 0.6/1 kV, 19/1.53 mm Stranding, 7.1 mm Nominal Diameter, 23.9 mm Overall Diameter, 150 mm Bend Radius, 1.3 mm Insulation Thickness, X-90 XLPE Insulation, -25 to 80 deg C, AS/NZS 3560.1
| Brand | Prysmian |
|---|---|
| Standard Pack Size | 200 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 20199299 |
| Bend Radius | 150 mm |
| Conductor Size | 35 mm |
| Conductor Type | Hard Drawn Compacted Aluminium |
| Insulation Material | X-90 XLPE |
| Insulation Thickness | 1.3 mm |
| Nominal Diameter | 7.1 mm |
| Number of Cores | 4 Core |
| Overall Diameter | 23.9 mm |
| Product Type | Cables Aerial |
| Standards | AS/NZS 3560.1 |
| Stranding | 19/1.53 mm |
| Temperature | -25 to 80 deg C |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Aerial Bundled Cable, 4 Core, 35 mm, Hard Drawn Compacted Aluminium, 0.6/1 kV, 19/1.53 mm Stranding, 7.1 mm Nominal Diameter, 23.9 mm Overall Diameter, 150 mm Bend Radius, 1.3 mm Insulation Thickness, X-90 XLPE Insulation, -25 to 80 deg C, AS/NZS 3560.1
