Prysmian Aerial Bundled Cable 4 Core 37/2.52mm 150mm 0.6/1kV Hard Drawn Compacted Aluminium X-90 XLPE
Prysmian Aerial Bundled Cable 4 Core 37/2.52mm 150mm 0.6/1kV Hard Drawn Compacted Aluminium X-90 XLPE
Aerial Bundled Cable, 4 Core, 150 mm, Hard Drawn Compacted Aluminium, 0.6/1 kV, 37/2.52 mm Stranding, 14.3 mm Nominal Diameter, 43.2 mm Overall Diameter, 410 mm Bend Radius, 1.8 mm Insulation Thickness, X-90 XLPE Insulation, -25 to 80 deg C, AS/NZS 3560.1
| Brand | Prysmian |
|---|---|
| Standard Pack Size | 500 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 20199307 |
| Bend Radius | 410 mm |
| Conductor Size | 150 mm |
| Conductor Type | Hard Drawn Compacted Aluminium |
| Insulation Material | X-90 XLPE |
| Insulation Thickness | 1.8 mm |
| Nominal Diameter | 14.3 mm |
| Number of Cores | 4 Core |
| Overall Diameter | 43.2 mm |
| Product Type | Cables Aerial |
| Standards | AS/NZS 3560.1 |
| Stranding | 37/2.52 mm |
| Temperature | -25 to 80 deg C |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Aerial Bundled Cable, 4 Core, 150 mm, Hard Drawn Compacted Aluminium, 0.6/1 kV, 37/2.52 mm Stranding, 14.3 mm Nominal Diameter, 43.2 mm Overall Diameter, 410 mm Bend Radius, 1.8 mm Insulation Thickness, X-90 XLPE Insulation, -25 to 80 deg C, AS/NZS 3560.1
