Prysmian 70mm Orange Circular Cable Unarmoured XLPE/PVC 1mtr
Prysmian 70mm Orange Circular Cable Unarmoured XLPE/PVC 1mtr
Circular Cable Unarmoured, 70mm, Annealed Copper, 0.6-1 kV, 3 Core + Earth, 19/2.14mm Strands, 10.7mm Nominal Diameter, 33.3mm Overall Diameter, 1 mtr Length, 200mm Bend Radius, 1.1mm Insulation Thickness, DC: 0.268 Ohm/km Conductor Resistance, Red/Blue/White/Green/Yellow Core, XLPE Insulation, PVC Sheath, Orange Sheath, 90 deg C, AS/NZS 5000.1
| Brand | Prysmian |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 20199669 |
| Bend Radius | 200 mm |
| Conductor Resistance | DC: 0.268 Ohm/km |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Core Colours | Red/Blue/White/Green/Yellow |
| Conductor Size | 70 mm |
| Insulation Material | XLPE |
| Insulation Thickness | 1.1 mm |
| Nominal Diameter | 10.7 mm |
| Length | 1 mtr |
| Number of Cores | 3 Core + Earth |
| Overall Diameter | 33.3 mm |
| Product Type | Circular Cable Unarmoured |
| Sheath Colour | Orange |
| Sheath Material | PVC |
| Stranding | 19/2.14 mm |
| Standards | AS/NZS 5000.1 |
| Temperature | 90 deg C |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Circular Cable Unarmoured, 70mm, Annealed Copper, 0.6-1 kV, 3 Core + Earth, 19/2.14mm Strands, 10.7mm Nominal Diameter, 33.3mm Overall Diameter, 1 mtr Length, 200mm Bend Radius, 1.1mm Insulation Thickness, DC: 0.268 Ohm/km Conductor Resistance, Red/Blue/White/Green/Yellow Core, XLPE Insulation, PVC Sheath, Orange Sheath, 90 deg C, AS/NZS 5000.1
