Prysmian SDI Cable XLPE 1 Core 25mm 0.6/1kV Plain Annealed Copper XLPE/PVC Black
Prysmian SDI Cable XLPE 1 Core 25mm 0.6/1kV Plain Annealed Copper XLPE/PVC Black
Circular XLPE Cable SDI, 25 mm, Annealed Copper, 0.6-1 kV, 1 Core, 19/1.35 mm Strands, 6.8 mm Nominal Diameter, 10.9-11.4 mm Overall Diameter, 45 mm Bend Radius, 0.9 mm Insulation Thickness, DC: 0.727 Ohm/km Conductor Resistance, Natural Core, X-90 XLPE Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Black Sheath, 90 deg C, AS/NZS 5000.1
| Brand | Prysmian |
|---|---|
| Standard Pack Size | 2000 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 20199469 |
| Bend Radius | 45 mm |
| Conductor Size | 25 mm |
| Conductor Resistance | DC: 0.727 Ohm/km |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Core Colour | Natural |
| Insulation Material | X-90 XLPE |
| Insulation Thickness | 0.9 mm |
| Nominal Diameter | 6.8 mm |
| Overall Diameter | 10.9-11.4 mm |
| Product Type | Circular XLPE SDI |
| Number of Cores | 1 Core |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Material | 5V-90 PVC |
| Standards | AS/NZS 5000.1 |
| Temperature | 90 deg C |
| Stranding | 19/1.35 mm |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Circular XLPE Cable SDI, 25 mm, Annealed Copper, 0.6-1 kV, 1 Core, 19/1.35 mm Strands, 6.8 mm Nominal Diameter, 10.9-11.4 mm Overall Diameter, 45 mm Bend Radius, 0.9 mm Insulation Thickness, DC: 0.727 Ohm/km Conductor Resistance, Natural Core, X-90 XLPE Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Black Sheath, 90 deg C, AS/NZS 5000.1
