Prysmian 95 mm Orange Circular Cable Armoured XLPE/Steel Wire/PVC 100mtr
Prysmian 95 mm Orange Circular Cable Armoured XLPE/Steel Wire/PVC 100mtr
Circular Power Cable, Armoured, 4 Core & Earth, 95 mm, Plain Annealed Copper, 0.6/1 kV, 40 mm Bedding Diameter, 43.6 mm Diameter Over Armour, 48.6 mm Overall Diameter, 585 mm Bend Radius, Steel Wire Armour, X-90 XLPE Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Red Black White Blue Green Cores, Orange Sheath, 90 deg C, AS/NZS 5000.1
| Brand | Prysmian |
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 20199747 |
| Bedding Diameter | 40 mm |
| Armour Material | Steel Wire |
| Bend Radius | 585 mm |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Conductor Size | 95 mm |
| Core Colours | Black/Blue/Red/White/Green |
| Diameter Over Armour | 43.6 mm |
| Insulation Material | XLPE |
| Number of Cores | 4 Core + Earth |
| Overall Diameter | 48.6 mm |
| Product Type | Circular Cable Armoured |
| Sheath Colour | Orange |
| Sheath Material | PVC |
| Standards | AS/NZS 5000.1 |
| Temperature | 90 deg C |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Circular Power Cable, Armoured, 4 Core & Earth, 95 mm, Plain Annealed Copper, 0.6/1 kV, 40 mm Bedding Diameter, 43.6 mm Diameter Over Armour, 48.6 mm Overall Diameter, 585 mm Bend Radius, Steel Wire Armour, X-90 XLPE Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Red Black White Blue Green Cores, Orange Sheath, 90 deg C, AS/NZS 5000.1
