Prysmian 10 mm Orange Circular Cable Armoured PVC/Steel Wire/PVC 100mtr
Prysmian 10 mm Orange Circular Cable Armoured PVC/Steel Wire/PVC 100mtr
Circular Cable, Armoured, 10 mm, Annealed Copper, 0.6-1 kV, 4 Core + Earth, 7/1.35 mm Strands, 4.1 mm Nominal Diameter, 26.1 mm Overall Diameter, 19 mm Bedding Diameter, 22.2 mm Diameter Over Armour, 4 mm Earth Conductor, 100 mtr Length, 320 mm Bend Radius, 1 mm Insulation Thickness, DC: 1.83 Ohm/km Conductor Resistance, Steel Wire Armour, Red/White/Blue/Black/Green/Yellow Core, PVC Insulation, PVC Sheath, Orange Sheath, 75 deg C, AS/NZS 5000.1
| Brand | Prysmian |
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 20199715 |
| Bedding Diameter | 19 mm |
| Armour Material | Steel Wire |
| Bend Radius | 320 mm |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Conductor Size | 10 mm |
| Core Colours | Black/Blue/Red/White/Green/Yellow |
| Conductor Resistance | DC: 1.83 Ohm/km |
| Diameter Over Armour | 22.2 mm |
| Earth Conductor Size | 4 mm |
| Insulation Material | PVC |
| Insulation Thickness | 1 mm |
| Length | 100 mtr |
| Nominal Diameter | 4.1 mm |
| Number of Cores | 4 Core + Earth |
| Overall Diameter | 26.1 mm |
| Product Type | Circular Cable Armoured |
| Sheath Colour | Orange |
| Sheath Material | PVC |
| Standards | AS/NZS 5000.1 |
| Stranding | 7/1.35 mm |
| Temperature | 75 deg C |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Circular Cable, Armoured, 10 mm, Annealed Copper, 0.6-1 kV, 4 Core + Earth, 7/1.35 mm Strands, 4.1 mm Nominal Diameter, 26.1 mm Overall Diameter, 19 mm Bedding Diameter, 22.2 mm Diameter Over Armour, 4 mm Earth Conductor, 100 mtr Length, 320 mm Bend Radius, 1 mm Insulation Thickness, DC: 1.83 Ohm/km Conductor Resistance, Steel Wire Armour, Red/White/Blue/Black/Green/Yellow Core, PVC Insulation, PVC Sheath, Orange Sheath, 75 deg C, AS/NZS 5000.1
