Prysmian 6mm Orange Circular Cable Unarmoured PVC/PVC 500mtr
Prysmian 6mm Orange Circular Cable Unarmoured PVC/PVC 500mtr
Circular Power Cable, Unarmoured, 4 Core & Earth, 6mm, Stranded Copper, 450/750 Volt, 2.5mm Earth Conductor, 15.1mm Overall Diameter, 60mm Bend Radius, V-90 PVC Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Red White Blue Black Green/Yellow Cores, Orange Sheath, AS/NZS 5000.2
| Brand | Prysmian |
|---|---|
| Standard Pack Size | 500 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 20200052 |
| Bend Radius | 60 mm |
| Conductor Size | 6 mm |
| Conductor Type | Stranded Copper |
| Core Colours | Black/Blue/Red/White/Green/Yellow |
| Insulation Material | PVC |
| Earth Conductor Size | 2.5 mm |
| Number of Cores | 4 Core + Earth |
| Overall Diameter | 15.1 mm |
| Product Type | Circular Cable Unarmoured |
| Sheath Colour | Orange |
| Sheath Material | PVC |
| Standards | AS/NZS 5000.2 |
| Voltage | 450-750 Volt |
Description
Circular Power Cable, Unarmoured, 4 Core & Earth, 6mm, Stranded Copper, 450/750 Volt, 2.5mm Earth Conductor, 15.1mm Overall Diameter, 60mm Bend Radius, V-90 PVC Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Red White Blue Black Green/Yellow Cores, Orange Sheath, AS/NZS 5000.2
