Prysmian 70 mm Orange Circular Cable Armoured XLPE/Steel Wire/PVC 100mtr
Prysmian 70 mm Orange Circular Cable Armoured XLPE/Steel Wire/PVC 100mtr
Circular Cable, Armoured, 70 mm, Annealed Copper, 0.6-1 kV, 3 Core + Earth, 40 mm Overall Diameter, 31.8 mm Bedding Diameter, 35.7 mm Diameter Over Armour, 100 mtr Length, 480 mm Bend Radius, Steel Wire Armour, Red/Blue/White/Green Core, XLPE Insulation, PVC Sheath, Orange Sheath, 90 deg C, AS/NZS 5000.1
| Brand | Prysmian |
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 20199670 |
| Bend Radius | 480 mm |
| Armour Material | Steel Wire |
| Bedding Diameter | 31.8 mm |
| Conductor Size | 70 mm |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Core Colours | Red/Blue/White/Green |
| Diameter Over Armour | 35.7 mm |
| Insulation Material | XLPE |
| Length | 100 mtr |
| Overall Diameter | 40 mm |
| Number of Cores | 3 Core + Earth |
| Product Type | Circular Cable Armoured |
| Sheath Colour | Orange |
| Temperature | 90 deg C |
| Standards | AS/NZS 5000.1 |
| Sheath Material | PVC |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Circular Cable, Armoured, 70 mm, Annealed Copper, 0.6-1 kV, 3 Core + Earth, 40 mm Overall Diameter, 31.8 mm Bedding Diameter, 35.7 mm Diameter Over Armour, 100 mtr Length, 480 mm Bend Radius, Steel Wire Armour, Red/Blue/White/Green Core, XLPE Insulation, PVC Sheath, Orange Sheath, 90 deg C, AS/NZS 5000.1
