Prysmian 2.5 mm Orange Circular Cable Armoured V-90 PVC/Steel Wire/5V-90 PVC 100mtr
Prysmian 2.5 mm Orange Circular Cable Armoured V-90 PVC/Steel Wire/5V-90 PVC 100mtr
Circular Cable, Armoured, 2.5 mm, Annealed Copper, 0.6-1 kV, 2 Core + Earth, 7/0.67 mm Strands, 2 mm Nominal Diameter, 15.8-16.8 mm Overall Diameter, 10.3 mm Bedding Diameter, 12.2-12.8 mm Diameter Over Armour, 2.5 mm Earth Conductor, 100 mtr Length, 200 mm Bend Radius, 0.8 mm Insulation Thickness, DC: 7.41 Ohm/km Conductor Resistance, Steel Wire Armour, Red/Black/Green/Yellow Core, V-90 PVC Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Orange Sheath, 75 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 5000.1
| Brand | Prysmian |
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 20199550 |
| Bedding Diameter | 10.3 mm |
| Armour Material | Steel Wire |
| Bend Radius | 200 mm |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Conductor Size | 2.5 mm |
| Core Colours | Black/Red/Green/Yellow |
| Conductor Resistance | DC: 7.41 Ohm/km |
| Diameter Over Armour | 12.2-12.8 mm |
| Earth Conductor Size | 2.5 mm |
| Insulation Material | V-90 PVC |
| Insulation Thickness | 0.8 mm |
| Length | 100 mtr |
| Nominal Diameter | 2 mm |
| Number of Cores | 2 Core + Earth |
| Overall Diameter | 15.8-16.8 mm |
| Product Type | Circular Cable Armoured |
| Sheath Colour | Orange |
| Sheath Material | 5V-90 PVC |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 5000.1 |
| Stranding | 7/0.67 mm |
| Temperature | 75 deg C |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Circular Cable, Armoured, 2.5 mm, Annealed Copper, 0.6-1 kV, 2 Core + Earth, 7/0.67 mm Strands, 2 mm Nominal Diameter, 15.8-16.8 mm Overall Diameter, 10.3 mm Bedding Diameter, 12.2-12.8 mm Diameter Over Armour, 2.5 mm Earth Conductor, 100 mtr Length, 200 mm Bend Radius, 0.8 mm Insulation Thickness, DC: 7.41 Ohm/km Conductor Resistance, Steel Wire Armour, Red/Black/Green/Yellow Core, V-90 PVC Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Orange Sheath, 75 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 5000.1
