Prysmian 400 mm Fire Rated Cable R-HF-110/HF-110-R Red 1mtr
Prysmian 400 mm Fire Rated Cable R-HF-110/HF-110-R Red 1mtr
Fire Rated Cable, 400 mm, Stranded Annealed Copper, 0.6-1 kV, 1 Core, 35.2-36.5 mm Overall Diameter, 1 mtr Length, 219 mm Bend Radius, 2.6 mm Insulation Thickness, Natural Core, R-HF-110 Insulation, HF-110-R Sheath, Red Sheath, 110 deg C, AS/NZS 5000.1
| Brand | Prysmian |
|---|---|
| Range Name | FireStop FS110 |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 20199836 |
| Bend Radius | 219 mm |
| Conductor Size | 400 mm |
| Conductor Type | Stranded Annealed Copper |
| Core Colours | Natural |
| Insulation Material | R-HF-110 |
| Insulation Thickness | 2.6 mm |
| Length | 1 mtr |
| Number of Cores | 1 Core |
| Overall Diameter | 35.2-36.5 mm |
| Product Type | Fire Rated Cable |
| Sheath Colour | Red |
| Sheath Material | HF-110-R |
| Standards | AS/NZS 5000.1 |
| Temperature | 110 deg C |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Fire Rated Cable, 400 mm, Stranded Annealed Copper, 0.6-1 kV, 1 Core, 35.2-36.5 mm Overall Diameter, 1 mtr Length, 219 mm Bend Radius, 2.6 mm Insulation Thickness, Natural Core, R-HF-110 Insulation, HF-110-R Sheath, Red Sheath, 110 deg C, AS/NZS 5000.1
