Prysmian Ordinary Duty Flexible Cable 4 Core 0.75mm 250/440V Copper PVC/PVC Black
Prysmian Ordinary Duty Flexible Cable 4 Core 0.75mm 250/440V Copper PVC/PVC Black
Flexible Cable, Ordinary Duty, 4 Core, 0.75 mm, Class 5 Stranded Copper, 250/440 Volt, 7.6 mm Overall Diameter, 30.4 mm Bend Radius, V-90 PVC Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Brown Light Blue White Green/Yellow Cores, Black Sheath, Static - 90 deg C Flexible - 60 deg C, AS/NZS 3191
| Brand | Prysmian |
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 20272659 |
| Bend Radius | 30.4 mm |
| Conductor Size | 0.75 mm |
| Conductor Type | Class 5 Stranded Copper |
| Core Colours | Brown/Blue/White/Green/Yellow |
| Insulation Material | V-90 PVC |
| Number of Cores | 4 Core |
| Overall Diameter | 7.6 mm |
| Product Type | Flexible Cable |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Material | 5V-90 PVC |
| Standards | AS/NZS 3191 |
| Temperature | Static: 90 deg C Flexible: 60 deg C |
| Voltage | 250-440 Volt |
Description
Flexible Cable, Ordinary Duty, 4 Core, 0.75 mm, Class 5 Stranded Copper, 250/440 Volt, 7.6 mm Overall Diameter, 30.4 mm Bend Radius, V-90 PVC Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Brown Light Blue White Green/Yellow Cores, Black Sheath, Static - 90 deg C Flexible - 60 deg C, AS/NZS 3191
