Milwaukee M18 Fuel ONE-KEY Compact Cordless Impact Wrench M18 18V 5Ah 1/2in Square Pin Detent 4 Speed M18 Redlithium-Ion
Milwaukee M18 Fuel ONE-KEY Compact Cordless Impact Wrench M18 18V 5Ah 1/2in Square Pin Detent 4 Speed M18 Redlithium-Ion
Compact Cordless Impact Wrench, 1/2in Chuck, Square Pin Detent Chuck, 0-1700/2000/2500/2000 rpm, 4 Speed, 300 N/m, M18 Redlithium-Ion, 18 Volt DC, 5 Ah, 0-3200 ipm, 155mm Length, With Pin Detent
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Milwaukee |
| Range Name | M18 Fuel |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 27112700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | M18ONEIWP12-0 |
| Battery Capacity | 5 Ah |
| Battery Type | Lithium Batteries |
| Battery Voltage | 18 Volt |
| Chuck Size | 1/2 inch |
| Chuck Type | Square Pin Detent |
| Impacts per Minute | 0-3200 ipm |
| Dimensions | 155 mm Length |
| Number of Speeds | 4 Speed |
| Please Note | With Pin Detent |
| Product Type | simple |
| Speed | 0-1700/2000/2500/2000 rpm |
| Torque Rating | 300 Nm |
Description
Compact Cordless Impact Wrench, 1/2in Chuck, Square Pin Detent Chuck, 0-1700/2000/2500/2000 rpm, 4 Speed, 300 N/m, M18 Redlithium-Ion, 18 Volt DC, 5 Ah, 0-3200 ipm, 155mm Length, With Pin Detent
