Milwaukee M18 Fuel ONE-KEY Cordless Impact Wrench High Torque 18V 5Ah 1/2in Square Pin Detent 4 Speed M18 Redlithium-Ion
Milwaukee M18 Fuel ONE-KEY Cordless Impact Wrench High Torque 18V 5Ah 1/2in Square Pin Detent 4 Speed M18 Redlithium-Ion
High Torque Cordless Impact Wrench, 1/2in Chuck, Square Pin Detent Chuck, 0-1800 rpm, 4 Speed, 1016 N/m Fastening, 1491 N/m Nut Busting, M18 Redlithium-Ion, 18 Volt DC, 5 Ah, 0-2400 ipm, Rubber Overmold, 205.7mm Length, With Pin Detent
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Milwaukee |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 27112700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | M18ONEFHIWP12-0 |
| Battery Capacity | 5 Ah |
| Battery Type | Lithium Batteries |
| Battery Voltage | 18 Volt |
| Chuck Size | 1/2 inch |
| Chuck Type | Square Pin Detent |
| Impacts per Minute | 0-2400 ipm |
| Dimensions | 205.7 mm Length |
| Number of Speeds | 4 Speed |
| Material | Rubber Overmold |
| Please Note | With Pin Detent |
| Product Type | simple |
| Speed | 0-1800 rpm |
| Torque Rating | 1016 Nm Fastening 1491 Nm Nut Busting |
Description
High Torque Cordless Impact Wrench, 1/2in Chuck, Square Pin Detent Chuck, 0-1800 rpm, 4 Speed, 1016 N/m Fastening, 1491 N/m Nut Busting, M18 Redlithium-Ion, 18 Volt DC, 5 Ah, 0-2400 ipm, Rubber Overmold, 205.7mm Length, With Pin Detent
