Milwaukee M18 Fuel ONE-KEY Cordless Impact Wrench High Torque 18V 5Ah 3/4in Square Friction Ring 4 Speed Redlithium-Ion
Milwaukee M18 Fuel ONE-KEY Cordless Impact Wrench High Torque 18V 5Ah 3/4in Square Friction Ring 4 Speed Redlithium-Ion
High Torque Cordless Impact Wrench, 3/4 Inch Chuck Size, Square Friction Ring Chuck, 0-1850 rpm, 4 Speeds Speed, 1627 Nm Fastening, 2034 Nm Nut Busting Torque Rating, M18 REDLITHIUM, 18 Volt Battery Voltage, 5 Ah Battery Capacity, 0-2400 IPM, Rubber Overmold, 218 mm Length, With Friction Ring
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Milwaukee |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 27112700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | M18ONEFHIWF34-0 |
| Battery Capacity | 5 Ah |
| Battery Voltage | 18 Volt |
| Chuck Size | 3/4 inch |
| Chuck Type | Square Friction Ring |
| Impacts per Minute | 0-2400 ipm |
| Dimensions | 218 mm Length |
| Material | Rubber Overmold |
| Number of Speeds | 4 Speed |
| Please Note | With Friction Ring |
| Product Type | simple |
| Speed | 0-1850 rpm |
| Torque Rating | 1627 Nm Fastening/2034 Nm Nut Busting |
Description
High Torque Cordless Impact Wrench, 3/4 Inch Chuck Size, Square Friction Ring Chuck, 0-1850 rpm, 4 Speeds Speed, 1627 Nm Fastening, 2034 Nm Nut Busting Torque Rating, M18 REDLITHIUM, 18 Volt Battery Voltage, 5 Ah Battery Capacity, 0-2400 IPM, Rubber Overmold, 218 mm Length, With Friction Ring
