Milwaukee M18 Cordless Right Angle Impact Wrench 18V 5Ah 9.5mm/3/8in Square 2 Speed M18 Redlithium-Ion Skin Only
Milwaukee M18 Cordless Right Angle Impact Wrench 18V 5Ah 9.5mm/3/8in Square 2 Speed M18 Redlithium-Ion Skin Only
Cordless Right Angle Impact Wrench, 9.5mm/3/8in Chuck, Square Chuck, 0-1500/0-2250 rpm, 2 Speed, 40.7 N/m/8.3 N/m, M18 Redlithium-Ion, 18 Volt DC, 5 Ah, 0-2400/0-3400 ipm, 308mm Length, Skin Only
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| Range Name | M18 |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 27112700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | M18BRAIW-0 |
| Battery Capacity | 5 Ah |
| Battery Type | Lithium Batteries |
| Battery Voltage | 18 Volt |
| Chuck Size | 9.5 mm - 3/8 inch |
| Chuck Type | Square |
| Impacts per Minute | 0-2400/0-3400 ipm |
| Dimensions | 308 mm Length |
| Number of Speeds | 2 Speed |
| Please Note | Skin Only |
| Product Type | simple |
| Speed | 0-1500/0-2250 rpm |
| Torque Rating | 40.7 Nm/8.3 Nm |
Description
Cordless Right Angle Impact Wrench, 9.5mm/3/8in Chuck, Square Chuck, 0-1500/0-2250 rpm, 2 Speed, 40.7 N/m/8.3 N/m, M18 Redlithium-Ion, 18 Volt DC, 5 Ah, 0-2400/0-3400 ipm, 308mm Length, Skin Only
