Mitsubishi Heavy Industries Air Conditioner Set Split System Inverter 5kW Cool 43-36-28-22dBA Indoor/61dBA Outdoor
Mitsubishi Heavy Industries Air Conditioner Set Split System Inverter 5kW Cool 43-36-28-22dBA Indoor/61dBA Outdoor
The 3.5kW Avanti cool only split system is designed for hotter climates or situations where a reverse cycle unit may not be required. The 3.5kW Avanti cool only split system unit boasts an efficient 4-star energy rating and comes with all the advanced features and functions that the Avanti?? series is known for making it the ideal solution for cooling smaller spaces.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Mitsubishi Heavy Industries |
| Range Name | Avanti |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 40101700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | SRK18YSA-W-SET |
| Cooling Air Flow Rate | 213-175-113-93 l/sec |
| Cooling Capacity | 5 kW |
| Indoor Dimensions | 290 mm Height x 870 mm Width x 230 mm Depth |
| Outdoor Dimensions | 640 mm Height x 871 mm Width x 290 mm Depth |
| Product Type | Air Conditioning |
| Rated Current (Cooling) | 5.9 Amp |
| Power Supply | 240 Volt AC 1 Phase 50 Hz/2.68 kW |
| Refrigerant Type | R32 |
| Sound Level | 43/36/28/22 dBA Indoor/61 dBA Outdoor |
Description
The 3.5kW Avanti cool only split system is designed for hotter climates or situations where a reverse cycle unit may not be required. The 3.5kW Avanti cool only split system unit boasts an efficient 4-star energy rating and comes with all the advanced features and functions that the Avanti?? series is known for making it the ideal solution for cooling smaller spaces.
