Mitsubishi Heavy Industries Air Conditioner Split System Inverter C:2.5kW H:3.2kW 9dBA Indoor/58dBA Outdoor 240 Volt AC
Mitsubishi Heavy Industries Air Conditioner Split System Inverter C:2.5kW H:3.2kW 9dBA Indoor/58dBA Outdoor 240 Volt AC
Featuring a 5 star energy rating and coming packed with all the advanced features and functions that the Avanti series is known for, the 2.5kW Avanti reverse cycle split system is ideal for smaller rooms such as a single bedroom, guest bedroom, kid's room or a home office.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Mitsubishi Heavy Industries |
| Range Name | Avanti |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 40101700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | DXK09ZSA-W-SET |
| Cooling Capacity | 2.5 kW |
| Cooling Air Flow Rate | 182-140-88-78 l/sec |
| Indoor Dimensions | 290 mm Height x 870 mm Width x 230 mm Depth |
| Outdoor Dimensions | 540 mm Height x 842 mm Width x 290 mm Depth |
| Heating Air Flow Rate | 237-182-110-88 l/sec |
| Power Supply | 240 Volt AC 1 Phase 50 Hz/1.65 kW |
| Heating Capacity | 3.2 kW |
| Product Type | Air Conditioning |
| Rated Current (Cooling) | 2.5 Amp |
| Rated Current (Heating) | 3 Amp |
| Refrigerant Type | R32 |
| Sound Level | 40/31/22/19 dBA Indoor 58 dBA Outdoor |
Description
Featuring a 5 star energy rating and coming packed with all the advanced features and functions that the Avanti series is known for, the 2.5kW Avanti reverse cycle split system is ideal for smaller rooms such as a single bedroom, guest bedroom, kid's room or a home office.
