Mercator Ceiling Sweep Fan 4 Blade 1200mm 3 Speed Wall Controller Brushed Chrome Metal Stainless Steel Ceiling
Mercator Ceiling Sweep Fan 4 Blade 1200mm 3 Speed Wall Controller Brushed Chrome Metal Stainless Steel Ceiling
Ceiling Sweep Fan, Fan Size: 1200mm, 240 Volt AC, Motor Wattage: 80 Watt, 50 Hz, Control Type: 3 Speed Wall Controller, Air Flow Rate: 13551 cu-m/hr, 22 deg Blade Pitch, Motor Type: AC, Ceiling Rake: 21 deg, Number of Blades: 4, Ceiling Mounting, Aluminium Body, Metal Blade, Brushed Chrome Body, Stainless Steel Blade, 322mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Mercator |
| Range Name | Swift |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 40101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | FC010124BC |
| Air Flow Rate | 13551 cu-m/hr |
| Blade Material | Metal |
| Blade Pitch | 22 deg |
| Body Colour | Brushed Chrome |
| Body Material | Aluminium |
| Ceiling Rake | 21 deg |
| Control Type | 3 Speed Wall |
| Height | 322 mm |
| Fan Size | 1200 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Motor Type | AC |
| Motor Wattage | 80 Watt |
| Mounting Method | Ceiling |
| Product Type | Ceiling Sweep Fans |
| Voltage | 240 Volt |
Description
Ceiling Sweep Fan, Fan Size: 1200mm, 240 Volt AC, Motor Wattage: 80 Watt, 50 Hz, Control Type: 3 Speed Wall Controller, Air Flow Rate: 13551 cu-m/hr, 22 deg Blade Pitch, Motor Type: AC, Ceiling Rake: 21 deg, Number of Blades: 4, Ceiling Mounting, Aluminium Body, Metal Blade, Brushed Chrome Body, Stainless Steel Blade, 322mm Height
