Menvier Emergency Exit Luminaire Freezer Rated Weatherproof 3W LED Maintained Polycarbonate Universal Grey Picto 24m
Menvier Emergency Exit Luminaire Freezer Rated Weatherproof 3W LED Maintained Polycarbonate Universal Grey Picto 24m
Emergency Exit Luminaire Freezer Rated Weatherproof, 3 Watt, 240 Volt, 50 Hz, LED, 50000 hr Average Lamp Life, Maintained, Clear Polycarbonate Diffuser, Viewing Distance: 24mtr, Universal Mount, Nickel Cadmium, Heavy Duty Die-Cast Aluminium, Grey, Powder Coated Finish, IP66, 350 mm Length, 140 mm Width, 234 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Menvier |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | UXM-LED-FR |
| Average Lamp Life | 50000 hrs |
| Battery Type | NiCd |
| Colour | Grey |
| Finish | Powder Coated |
| Diffuser Type | Clear Polycarbonate |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Height | 234 mm |
| Input Voltage | 240 Volt |
| Lamp Type | LED |
| Length | 350 mm |
| IP Rating | IP66 |
| Material | Heavy Duty Die-Cast Aluminium |
| Mounting Method | Universal |
| Product Type | Emergency Exits |
| Operating Mode | Maintained |
| Viewing Distance | 24 mtr |
| Width | 140 mm |
| Wattage | 3 Watt |
Description
Emergency Exit Luminaire Freezer Rated Weatherproof, 3 Watt, 240 Volt, 50 Hz, LED, 50000 hr Average Lamp Life, Maintained, Clear Polycarbonate Diffuser, Viewing Distance: 24mtr, Universal Mount, Nickel Cadmium, Heavy Duty Die-Cast Aluminium, Grey, Powder Coated Finish, IP66, 350 mm Length, 140 mm Width, 234 mm Height
