M-Elec LED Strip Light 12V 17.2W 2100lm 4K 40000hr Neutral White IP20
M-Elec LED Strip Light 12V 17.2W 2100lm 4K 40000hr Neutral White IP20
The new 17.2 Watt LED strip is brighter and stronger then ever before. With an average of over 2300 lm per meter being produced this strip is perfect for high output applications that need a quality LED strip in a compact format. Available in 3 output colours this strip can run to a maximum length of 3 meters and should be installed into an aluminium profile to diffuse the heat and keep its long life span. Covered by M-Elec's 7 years warranty this strip leads the way in quality and output.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | M-Elec |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39112100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ML-SMDF-17.2-NW50 |
| Average Lamp Life | 40000 hrs |
| Colour Temperature | 4000K |
| IP Rating | IP20 |
| LED Colour | Neutral White |
| Length | 50 mtr |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Input Voltage | 12 Volt DC |
| Beam Angle | 120 deg |
| Lumens | 2370 lm |
| Number of LEDs | 192 |
| Temperature | -20 to 45 deg C |
| Wattage | 17.2 Watt |
| Width | 10 mm |
Description
The new 17.2 Watt LED strip is brighter and stronger then ever before. With an average of over 2300 lm per meter being produced this strip is perfect for high output applications that need a quality LED strip in a compact format. Available in 3 output colours this strip can run to a maximum length of 3 meters and should be installed into an aluminium profile to diffuse the heat and keep its long life span. Covered by M-Elec's 7 years warranty this strip leads the way in quality and output.
