Medilec Medical GPO Switched Outlet 2 Gang 10A 250V 1 Pole Vertical Power Neon and RCD Label Dark Blue
Medilec Medical GPO Switched Outlet 2 Gang 10A 250V 1 Pole Vertical Power Neon and RCD Label Dark Blue
Medical GPO Switched Outlet, 250 Volt AC, 10 Amp, 50 Hz, 1 Pole, 2 Gang, 3 Pin, ON/OFF Button, Rocker Switch, Screw Connection, Vertical, Plastic, Dark Blue, 116 mm Height, 76 mm Width
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Medilec |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ML2025V-DB |
| Actuator Type | Rocker Switch |
| Colour | Dark Blue |
| Connection Type | Screw |
| Control Type | ON/OFF Button |
| Current | 10 Amp |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 116 mm |
| Material | Plastic |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Number Of Gangs | 2 Gang |
| Orientation | Vertical |
| Pin Configuration | 3 Pin |
| Product Type | GPO Switched Outlets |
| Voltage | 250 Volt |
| Width | 76 mm |
Description
Medical GPO Switched Outlet, 250 Volt AC, 10 Amp, 50 Hz, 1 Pole, 2 Gang, 3 Pin, ON/OFF Button, Rocker Switch, Screw Connection, Vertical, Plastic, Dark Blue, 116 mm Height, 76 mm Width
