Medilec GPO Switched Outlet RCD Protected Flush Mount 2 Gang 10mA 10A 250V 1 Pole Horizontal Cleaning Purpose Only Beige
Medilec GPO Switched Outlet RCD Protected Flush Mount 2 Gang 10mA 10A 250V 1 Pole Horizontal Cleaning Purpose Only Beige
GPO Switched Outlet RCD Protected, 250 Volt Switch, 10 Amp, 50 Hz, 3, 1 Pole, 2 Gang, On/Off Button Control, Rocker Switch Actuator, 10 mA Trip Sensitivity, Flush Mounting, 84 mm Mounting Centres, Screw Connection, Horizontal Orientation, Plastic, Glossy Beige, Cleaning Purpose Only
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Medilec |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ML2025RC10C-BG |
| Connection Type | Screw |
| Actuator Type | Rocker Switch |
| Control Type | ON/OFF Button |
| Colour | Beige |
| Current | 10 Amp |
| Frequency | 50 Hz |
| Mounting Centres | 84 mm |
| Mounting Method | Flush |
| Material | Plastic |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Number Of Gangs | 2 Gang |
| Orientation | Horizontal |
| Pin Configuration | 3 Pin |
| Please Note | Cleaning Purpose Only |
| Product Type | GPO RCD Protected |
| Trip Sensitivity | 10 mA |
| Voltage | 250 Volt Switch |
Description
GPO Switched Outlet RCD Protected, 250 Volt Switch, 10 Amp, 50 Hz, 3, 1 Pole, 2 Gang, On/Off Button Control, Rocker Switch Actuator, 10 mA Trip Sensitivity, Flush Mounting, 84 mm Mounting Centres, Screw Connection, Horizontal Orientation, Plastic, Glossy Beige, Cleaning Purpose Only
