Medilec GPO Switched Outlet Flush Mount 1 Gang 10A 250V Horizontal Power Neon and RCD Label Red
Medilec GPO Switched Outlet Flush Mount 1 Gang 10A 250V Horizontal Power Neon and RCD Label Red
GPO Switched Outlet Medical, 250 Volt Switch, 10 Amp, 50 Hz, 3, 1 Gang, Horizontal Orientation, On/Off Button Control, Rocker Switch Actuator, Flush Mounting, Screw Connection, Plastic, Red, 116 mm Height, 76 mm Width, Power Neon RCD Label
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Medilec |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ML2015-RD |
| Actuator Type | Rocker Switch |
| Colour | Red |
| Connection Type | Screw |
| Control Type | ON/OFF Button |
| Current | 10 Amp |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 116 mm |
| Material | Plastic |
| Mounting Method | Flush |
| Number Of Gangs | 1 Gang |
| Orientation | Horizontal |
| Please Note | Power Neon RCD Label |
| Pin Configuration | 3 Pin |
| Product Type | GPO Switched Outlets |
| Voltage | 250 Volt Switch |
| Width | 76 mm |
Description
GPO Switched Outlet Medical, 250 Volt Switch, 10 Amp, 50 Hz, 3, 1 Gang, Horizontal Orientation, On/Off Button Control, Rocker Switch Actuator, Flush Mounting, Screw Connection, Plastic, Red, 116 mm Height, 76 mm Width, Power Neon RCD Label
