Medilec GPO Switched Outlet Intermediate 1 Gang 10A 250V 2 Pole Vertical Red
Medilec GPO Switched Outlet Intermediate 1 Gang 10A 250V 2 Pole Vertical Red
GPO Switched Outlet Intermediate, 250 Volt Switch, 10 Amp, 50 Hz, 3, 2 Pole, 1 Gang, Vertical Orientation, On/Off Button Control, Rocker Switch Actuator, 45 mm Mounting Centres, Screw Connection, Red, 74 mm Height, 45 mm Width
| Brand | Medilec |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ML/ABC15VDM-RD |
| Actuator Type | Rocker Switch |
| Colour | Red |
| Connection Type | Screw |
| Control Type | ON/OFF Button |
| Current | 10 Amp |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 74 mm |
| Mounting Centres | 45 mm |
| Number Of Poles | 2 Pole |
| Number Of Gangs | 1 Gang |
| Orientation | Vertical |
| Pin Configuration | 3 Pin |
| Product Type | GPO Switched Outlets |
| Voltage | 250 Volt Switch |
| Width | 45 mm |
Description
GPO Switched Outlet Intermediate, 250 Volt Switch, 10 Amp, 50 Hz, 3, 2 Pole, 1 Gang, Vertical Orientation, On/Off Button Control, Rocker Switch Actuator, 45 mm Mounting Centres, Screw Connection, Red, 74 mm Height, 45 mm Width
