Sirena Microlamp A Electronic Alarm Sounder and Strobe Beacon 72 dB at 1 m 90-240 VAC Blue Lens
Sirena Microlamp A Electronic Alarm Sounder and Strobe Beacon 72 dB at 1 m 90-240 VAC Blue Lens
Electronic Alarm Sounder and Strobe Beacon, 90-240 Volt AC, 40 mA, 72 dB at 1mtr, LED Lamp, 2700 Hz Sound, Flash Rate: 140 fpm, M16 Side Entry Connection, IP30, Polycarbonate Base/Lens, Blue Lens, -30-50 deg C, 86mm X 111mm
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Sirena |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 46171600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | SIR603L240B |
| Colour | Blue Lens |
| IP Rating | IP30 |
| Product Type | Audible Warning Devices |
| Sound Level | 72 dB at 1 mtr |
| Voltage | 90-240 Volt AC |
| Connection Type | M16 Side Entry |
| Material | Polycarbonate Base/Lens |
| Dimensions | 86 mm X 111 mm |
| Current | 40 mA |
| Temperature | -30-50 deg C |
| Lamp Type | LED |
| Flash Rate | 140 fpm |
| Sound Frequency | 2700 Hz |
Description
Electronic Alarm Sounder and Strobe Beacon, 90-240 Volt AC, 40 mA, 72 dB at 1mtr, LED Lamp, 2700 Hz Sound, Flash Rate: 140 fpm, M16 Side Entry Connection, IP30, Polycarbonate Base/Lens, Blue Lens, -30-50 deg C, 86mm X 111mm
