Maxim Industrial Strobe Beacon Amber 3.15J Xenon 3W 24VDC IP55 ABS Plastic Base Acrylic Lens
Maxim Industrial Strobe Beacon Amber 3.15J Xenon 3W 24VDC IP55 ABS Plastic Base Acrylic Lens
Industrial Beacon Xenon Strobe, 24 Volt DC, 400 mA, 3 Watt, 3.15 J Xenon Lamp, Flash Rate: 90 fpm, Through Base with Flying Leads Connection, IP55, ABS Plastic Base Housing, Acrylic Lens, Amber Lens, 94mm x 105mm
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Maxim |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | MXTK86HP024A |
| Connection Type | Through Base with Flying Leads |
| Current | 400 mA |
| Dimensions | 94 mm x 105 mm |
| Flash Rate | 90 fpm |
| Housing Material | ABS Plastic |
| IP Rating | IP55 |
| Lamp Type | 3.15 J Xenon |
| Lens Colour | Amber |
| Lens Material | Acrylic |
| Product Type | Beacons & Strobes |
| Wattage | 3 Watt |
| Voltage | 24 Volt DC |
Description
Industrial Beacon Xenon Strobe, 24 Volt DC, 400 mA, 3 Watt, 3.15 J Xenon Lamp, Flash Rate: 90 fpm, Through Base with Flying Leads Connection, IP55, ABS Plastic Base Housing, Acrylic Lens, Amber Lens, 94mm x 105mm
