E2S B300ST Industrial Strobe Beacon Red 5J Xenon 5W 24VAC/DC IP65 ABS Plastic Base Polycarbonate Lens
E2S B300ST Industrial Strobe Beacon Red 5J Xenon 5W 24VAC/DC IP65 ABS Plastic Base Polycarbonate Lens
Industrial Beacon Xenon Strobe, 24 Volt AC/DC, 300-250 mA, 5 Watt, 5 J Xenon Lamp, Flash Rate: 60 fpm, M20 Connection, Light Output: 125 cd, 1 Hz Flashing, IP65, ABS Plastic Base Housing, Polycarbonate Lens, Red Lens, -25-50 deg C, 100mm x 150mm
| Features |
|
|---|---|
| Brand | E2S |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ESSB300STR024BR |
| Connection Type | M20 |
| Current | 300-250 mA |
| Dimensions | 100 mm x 150 mm |
| Flash Rate | 60 fpm |
| Housing Material | ABS Plastic |
| Flashing Frequency | 1 Hz |
| IP Rating | IP65 |
| Lamp Type | 5 J Xenon |
| Lens Colour | Red |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Light Output | 125 cd |
| Product Type | Beacons & Strobes |
| Temperature | -25-50 deg C |
| Wattage | 5 Watt |
| Voltage | 24 Volt AC/DC |
Description
Industrial Beacon Xenon Strobe, 24 Volt AC/DC, 300-250 mA, 5 Watt, 5 J Xenon Lamp, Flash Rate: 60 fpm, M20 Connection, Light Output: 125 cd, 1 Hz Flashing, IP65, ABS Plastic Base Housing, Polycarbonate Lens, Red Lens, -25-50 deg C, 100mm x 150mm
