E2S Electronic Sounder & Beacon 112 dB @ 1 m 230 VAC Red IP66 Flame Retardant ABS
E2S Electronic Sounder & Beacon 112 dB @ 1 m 230 VAC Red IP66 Flame Retardant ABS
Electronic Alarm Sounder and Beacon, 230 Volt AC, 15 mA Sounder, 50 mA Beacon, 112 dB at 1mtr, LED Lamp, Light Output: 19 cd(e), 32 Tones Sound, 5 J Flash, 3 Stage Alarm, 2 x M20 Knockout Connection, IP66, Flame Retardant ABS, Red Housing, Red Lens, -25-55 deg C, 144mm x 274mm
| Features |
|
|---|---|
| Brand | E2S |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 46171600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ESSAB2130LR |
| Alarm | 3 Stage |
| Colour | Red Housing/Red Lens |
| Current | 15 mA Sounder/50 mA Beacon |
| Connection Type | 2 x M20 Knockout |
| Dimensions | 144 mm x 274 mm |
| Flash Energy | 5 J |
| IP Rating | IP66 |
| Lamp Type | LED |
| Light Output | 19 cd(e) |
| Material | Flame Retardant ABS |
| Product Type | Audible Warning Devices |
| Sound Frequency | 32 Tones |
| Sound Level | 112 dB at 1 mtr |
| Temperature | -25-55 deg C |
| Voltage | 230 Volt AC |
Description
Electronic Alarm Sounder and Beacon, 230 Volt AC, 15 mA Sounder, 50 mA Beacon, 112 dB at 1mtr, LED Lamp, Light Output: 19 cd(e), 32 Tones Sound, 5 J Flash, 3 Stage Alarm, 2 x M20 Knockout Connection, IP66, Flame Retardant ABS, Red Housing, Red Lens, -25-55 deg C, 144mm x 274mm
