E2S L101H Static/Flashing 5 J LED Industrial Beacon Amber 10-30 VDC IP66
E2S L101H Static/Flashing 5 J LED Industrial Beacon Amber 10-30 VDC IP66
Industrial Beacon Steady or Flashing LED, 10-30 Volt DC, 155 mA (24 Volt DC), 5 J LED Lamp, Static/Flashing Flash, Flash Rate: 120 fpm, M20 Knockout Connection, Light Output: 120 cd, 1 Hz Flashing, IP66, ABS Plastic Base Housing, Polycarbonate Lens, Amber Lens, -25-55 deg C, 86mm x 86mm
| Features |
|
|---|---|
| Brand | E2S |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ESS7010HA |
| Connection Type | M20 Knockout |
| Current | 155 mA (24 Volt DC) |
| Dimensions | 86 mm x 86 mm |
| Flash Rate | 120 fpm |
| Flashing Frequency | 1 Hz |
| Housing Material | ABS Plastic |
| Lens Colour | Amber |
| IP Rating | IP66 |
| Flash Type | Static/Flashing |
| Lamp Type | 5 J LED |
| Light Output | 120 cd |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Voltage | 10-30 Volt DC |
| Product Type | Beacons & Strobes |
| Temperature | -25-55 deg C |
Description
Industrial Beacon Steady or Flashing LED, 10-30 Volt DC, 155 mA (24 Volt DC), 5 J LED Lamp, Static/Flashing Flash, Flash Rate: 120 fpm, M20 Knockout Connection, Light Output: 120 cd, 1 Hz Flashing, IP66, ABS Plastic Base Housing, Polycarbonate Lens, Amber Lens, -25-55 deg C, 86mm x 86mm
