E2S Electronic Alarm Sounder and Strobe Beacon 117 dB at 1 m 24 VDC Red Housing Red Lens
E2S Electronic Alarm Sounder and Strobe Beacon 117 dB at 1 m 24 VDC Red Housing Red Lens
Electronic Alarm Sounder and Strobe Beacon, 24 Volt DC, 265 mA Sounder, 350 mA Beacon, 117 dB at 1mtr, Xenon Lamp, Light Output: 105 cd, 32 Tones Sound, 5 J Flash, 3 Stage Alarm, Flash Rate: 60 fpm, 2 x M20 Connection, IP66, LM6 Aluminium Housing, Glass Lens, Red Housing, Red Lens, -50-70 deg C, 181mm x 368mm
| Features |
|
|---|---|
| Brand | E2S |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 46171600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ESS6810XR |
| Alarm | 3 Stage |
| Colour | Red Housing/Red Lens |
| Current | 265 mA Sounder/350 mA Beacon |
| Connection Type | 2 x M20 |
| Dimensions | 181 mm x 368 mm |
| Flash Energy | 5 J |
| Flash Rate | 60 fpm |
| IP Rating | IP66 |
| Lamp Type | Xenon |
| Light Output | 105 cd |
| Material | LM6 Aluminium Housing/Glass Lens |
| Product Type | Audible Warning Devices |
| Sound Frequency | 32 Tones |
| Sound Level | 117 dB at 1 mtr |
| Temperature | -50-70 deg C |
| Voltage | 24 Volt DC |
Description
Electronic Alarm Sounder and Strobe Beacon, 24 Volt DC, 265 mA Sounder, 350 mA Beacon, 117 dB at 1mtr, Xenon Lamp, Light Output: 105 cd, 32 Tones Sound, 5 J Flash, 3 Stage Alarm, Flash Rate: 60 fpm, 2 x M20 Connection, IP66, LM6 Aluminium Housing, Glass Lens, Red Housing, Red Lens, -50-70 deg C, 181mm x 368mm
