E2S AL105N Electronic Alarm Sounder and Strobe Beacon 112 dB at 1 m 24 VAC Red Housing Red Lens
E2S AL105N Electronic Alarm Sounder and Strobe Beacon 112 dB at 1 m 24 VAC Red Housing Red Lens
Electronic Alarm Sounder and Strobe Beacon, 24 Volt AC, 40 mA Sounder, 300 mA Beacon, 112 dB at 1mtr, Xenon Lamp, Light Output: 200 cd, 32 Tones Sound, 3 Stage Alarm, Flash Rate: 60 fpm, 2 x M20 Knockout Connection, IP66, Flame Retardant ABS, Red Housing, Red Lens, -25-55 deg C, 132mm x 213mm
| Brand | E2S |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 46171600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ESS2112NR |
| Colour | Red Housing/Red Lens |
| IP Rating | IP66 |
| Product Type | Audible Warning Devices |
| Sound Level | 112 dB at 1 mtr |
| Voltage | 24 Volt AC |
| Connection Type | 2 x M20 Knockout |
| Material | Flame Retardant ABS |
| Dimensions | 132 mm x 213 mm |
| Current | 40 mA Sounder/300 mA Beacon |
| Temperature | -25-55 deg C |
| Lamp Type | Xenon |
| Alarm | 3 Stage |
| Flash Rate | 60 fpm |
| Light Output | 200 cd |
| Sound Frequency | 32 Tones |
Description
Electronic Alarm Sounder and Strobe Beacon, 24 Volt AC, 40 mA Sounder, 300 mA Beacon, 112 dB at 1mtr, Xenon Lamp, Light Output: 200 cd, 32 Tones Sound, 3 Stage Alarm, Flash Rate: 60 fpm, 2 x M20 Knockout Connection, IP66, Flame Retardant ABS, Red Housing, Red Lens, -25-55 deg C, 132mm x 213mm
