Matchmaster Digimatch RG59 Coaxial Cable Quad Shield 75Ohm Black 305M
Matchmaster Digimatch RG59 Coaxial Cable Quad Shield 75Ohm Black 305M
RG59 Coaxial Cable Quad Shield, Inner: 0.81 +/-0.01mm, Outer: 3.84mm Conductor Diameter, Bend Radius: Single: 28mm, Typical: 56mm, Adhesion Force: >20 N, Pulling Tension: 180 N, Insulation Resistance: >5x10 power of 4 MOhm.km, Capacitance: 54 pF/mtr, 75 +/-3 Ohm Impedance, Al-Mg Alloy Wire Braid, Physically Foamed PE Insulation, PVC Sheath, Non-Bonded Aluminium/PET/Aluminium Tape Screen, Black Sheath, 6.73 +/-0.2mm Overall Diameter, 305 mtr Length
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Matchmaster |
| Standard Pack Size | 305 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | RL |
| Vendor Product | 06MM-E59Q |
| Bend Radius | Single: 28 mm/Typical: 56 mm |
| Braid Material | Al-Mg Alloy Wire |
| Conductor Diameter | inchner: 0.81 +/-0.01 mm/Outer: 3.84 mm |
| Capacitance | 54 pF/mtr |
| Insulation Material | Physically Foamed PE |
| Insulation Resistance | >5x10 power of 4 MOhm.km |
| Length | 305 mtr |
| Overall Diameter | 6.73 +/-0.2 mm |
| Pulling Tension | 180 N |
| Product Type | Coax Cable |
| Screen Material | Non-Bonded Aluminium/PET/Aluminium Tape |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Material | PVC |
Description
RG59 Coaxial Cable Quad Shield, Inner: 0.81 +/-0.01mm, Outer: 3.84mm Conductor Diameter, Bend Radius: Single: 28mm, Typical: 56mm, Adhesion Force: >20 N, Pulling Tension: 180 N, Insulation Resistance: >5x10 power of 4 MOhm.km, Capacitance: 54 pF/mtr, 75 +/-3 Ohm Impedance, Al-Mg Alloy Wire Braid, Physically Foamed PE Insulation, PVC Sheath, Non-Bonded Aluminium/PET/Aluminium Tape Screen, Black Sheath, 6.73 +/-0.2mm Overall Diameter, 305 mtr Length
