Martec Ceiling Sweep Fan with LED Light 4 Blade 1320mm 3 Speed Wall Controller ABS Plastic White Hangsure
Martec Ceiling Sweep Fan with LED Light 4 Blade 1320mm 3 Speed Wall Controller ABS Plastic White Hangsure
The Discovery ll ceiling fan is a sleek and modern ceiling fan with a powerful yet efficient 65W motor. Discovery features durable ABS blades and is fully reversible for summer and winter use.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Martec |
| Range Name | Discovery |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 40101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | MDF1343W |
| Blade Colour | White |
| Air Flow Rate | 10200 cu-m/hr |
| Blade Material | ABS |
| Blade Pitch | 12.5 deg |
| Body Colour | White |
| Body Material | ABS |
| Ceiling Rake | 15 deg |
| Fan Size | 1320 mm |
| Control Type | 3 Speed Wall |
| Current | 0.22 Amp |
| Height | 346 mm |
| Motor Wattage | 55/28/17 Watt |
| Motor Type | AC |
| Mounting Method | HangSure |
| Voltage | 240 Volt |
| Product Type | Ceiling Sweep Fans |
Description
The Discovery ll ceiling fan is a sleek and modern ceiling fan with a powerful yet efficient 65W motor. Discovery features durable ABS blades and is fully reversible for summer and winter use.
