Lumex Downlight Round Fixed 65-100mm Cutout LED 8W 5K White
Lumex Downlight Round Fixed 65-100mm Cutout LED 8W 5K White
Downlight Round Fixed 65-100 mm Cutout, LED, 8 Watt, 220-240 Volt AC, Round, Surface Mounting, Cool White, 5000K, 770 Lumens, >100000 hr Average Lamp Life, 60 deg Beam Angle, CRI: >90, Dimmable, Cut-Out Diameter: 65-100 mm, Power Factor: 0.95, Aluminium, White, IP40, 110 mm Width, 78 mm Height, -20 to 65 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Lumex |
| Range Name | NovaLED Decor Plus |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | LL1N3DUCW-FG |
| Beam Angle | 60 deg |
| Average Lamp Life | >100000 hrs |
| Colour | White |
| CRI | >90 |
| Colour Temperature | 5000K |
| Colour Designation | Cool White |
| Dimmable | Dimmable |
| Cut-Out Diameter | 65-100 mm |
| Height | 78 mm |
| Input Voltage | 220-240 Volt |
| IP Rating | IP40 |
| Lumens | 770 lm |
| Material | Aluminium |
| Light Source | LED |
| Lamp Shape | Round |
| Mounting Method | Surface |
| Power Factor | 0.95 |
| Product Type | Downlights Round |
| Width | 110 mm |
| Wattage | 8 Watt |
| Temperature | -20 to 65 deg C |
Description
Downlight Round Fixed 65-100 mm Cutout, LED, 8 Watt, 220-240 Volt AC, Round, Surface Mounting, Cool White, 5000K, 770 Lumens, >100000 hr Average Lamp Life, 60 deg Beam Angle, CRI: >90, Dimmable, Cut-Out Diameter: 65-100 mm, Power Factor: 0.95, Aluminium, White, IP40, 110 mm Width, 78 mm Height, -20 to 65 deg C
