Lumex Downlight Round Recessed Fixed COB LED 12W 4K Dimmable
Lumex Downlight Round Recessed Fixed COB LED 12W 4K Dimmable
Downlight Round Recessed Fixed, COB LED, 12 Watt, 220-240 Volt AC, 50 Hz, Round, Recessed/Surface Mounting, Natural White, 4000K, 1100 Lumens, >100000 hr Average Lamp Life, 60 deg Beam Angle, CRI: >90, Dimmable, Aluminium, Satin Silver Finish, IP40, 110 mm Width, 87 mm Height, -20 to 65 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Lumex |
| Range Name | NovaLED Compact |
| Standard Pack Size | 27 |
| UNSPSC Class | 39111500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | LL1N15DNS |
| Average Lamp Life | >100000 hrs |
| Beam Angle | 60 deg |
| Colour Designation | Natural White |
| Colour Temperature | 4000K |
| CRI | >90 |
| Dimmable | Dimmable |
| Finish | Satin Silver |
| Height | 87 mm |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Input Voltage | 220-240 Volt |
| IP Rating | IP40 |
| Lamp Shape | Round |
| Lumens | 1100 lm |
| Light Source | COB LED |
| Material | Aluminium |
| Mounting Method | Recessed/Surface |
| Product Type | Downlights Round |
| Temperature | -20 to 65 deg C |
| Width | 110 mm |
| Wattage | 12 Watt |
Description
Downlight Round Recessed Fixed, COB LED, 12 Watt, 220-240 Volt AC, 50 Hz, Round, Recessed/Surface Mounting, Natural White, 4000K, 1100 Lumens, >100000 hr Average Lamp Life, 60 deg Beam Angle, CRI: >90, Dimmable, Aluminium, Satin Silver Finish, IP40, 110 mm Width, 87 mm Height, -20 to 65 deg C
