Liquatite Non Metallic Flexible Conduit Spiral Reinforced Smooth Sheath Liquid Tight Oil Resistant 25mm 30M PVC Black
Liquatite Non Metallic Flexible Conduit Spiral Reinforced Smooth Sheath Liquid Tight Oil Resistant 25mm 30M PVC Black
Flexible Conduit Spiral Reinforced Smooth Sheath Liquid Tight Oil Resistant, 25 mm, 21 mm Inside Diameter, 26.4 mm Outside Diameter, 108 mm Bend Radius, IP65, -20 to 70 deg C, Black Sheath, 30 mtr Length
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Liquidtight |
| Range Name | Type NM2 |
| Standard Pack Size | 30 |
| UNSPSC Class | 39131700 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | NM2025-B-30 |
| Bend Radius | 108 mm |
| Conduit Size | 25 mm |
| Inside Diameter | 21 mm |
| Length | 30 mtr |
| Outside Diameter | 26.4 mm |
| IP Rating | IP65 |
| Product Type | Flex Conduit Oil Resistant |
| Sheath Colour | Black |
| Temperature | -20 to 70 deg C |
Description
Flexible Conduit Spiral Reinforced Smooth Sheath Liquid Tight Oil Resistant, 25 mm, 21 mm Inside Diameter, 26.4 mm Outside Diameter, 108 mm Bend Radius, IP65, -20 to 70 deg C, Black Sheath, 30 mtr Length
