Liquatite Flexible Conduit Metal Liquid Tight Spiral Reinforced Food Grade 20mm 30M Hot Dip Galvanised Steel/PVC White
Liquatite Flexible Conduit Metal Liquid Tight Spiral Reinforced Food Grade 20mm 30M Hot Dip Galvanised Steel/PVC White
Flexible Conduit, Metal, Liquid Tight, Spiral Reinforced, Food Grade, 20 mm, 16 mm ID, 21.1 mm OD, 30 mtr, 51 mm Bend Radius, IP66/IP67/IP68, Steel, Hot Dip Galvanised Finish, PVC Sheath, White Sheath, -20 to 60 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Liquidtight |
| Standard Pack Size | 30 |
| UNSPSC Class | 39131700 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | LTFG020-W-30 |
| Bend Radius | 51mm |
| Conduit Size | 20 mm |
| IP Rating | IP66/67/68 |
| Length | 30mtr |
| Inside Diameter | 16mm |
| Product Type | Flex Conduit Reinforced |
| Sheath Colour | White |
| Outside Diameter | 21.1mm |
| Temperature | -20 to 60 deg C |
Description
Flexible Conduit, Metal, Liquid Tight, Spiral Reinforced, Food Grade, 20 mm, 16 mm ID, 21.1 mm OD, 30 mtr, 51 mm Bend Radius, IP66/IP67/IP68, Steel, Hot Dip Galvanised Finish, PVC Sheath, White Sheath, -20 to 60 deg C
