LiquidtightFlexible Conduit Metal Liquid Tight Spiral Reinforced General Purpose 20mm 30M HDG Steel/PVC Grey
LiquidtightFlexible Conduit Metal Liquid Tight Spiral Reinforced General Purpose 20mm 30M HDG Steel/PVC Grey
Flexible Conduit Liquid Tight Spiral Reinforced, 20 mm, 16 mm Inside Diameter, 21.1 mm Outside Diameter, 51 mm Bend Radius, IP66/67/68, -10 to 105 deg C, Grey Sheath, 30 mtr Length
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Liquidtight |
| Standard Pack Size | 30 |
| UNSPSC Class | 39131700 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | LT020-G-30 |
| Bend Radius | 51 mm |
| Conduit Size | 20 mm |
| IP Rating | IP66/67/68 |
| Length | 30 mtr |
| Inside Diameter | 16 mm |
| Product Type | Flex Conduit Reinforced |
| Sheath Colour | Grey |
| Outside Diameter | 21.1 mm |
| Temperature | -10 to 105 deg C |
Description
Flexible Conduit Liquid Tight Spiral Reinforced, 20 mm, 16 mm Inside Diameter, 21.1 mm Outside Diameter, 51 mm Bend Radius, IP66/67/68, -10 to 105 deg C, Grey Sheath, 30 mtr Length
