Liquatite Flexible Conduit Metal Liquid Tight High Temperature Oil & Heat Resistant 20mm 15M Galvanised Steel/PVC Grey
Liquatite Flexible Conduit Metal Liquid Tight High Temperature Oil & Heat Resistant 20mm 15M Galvanised Steel/PVC Grey
Flexible Conduit, Metal, Liquid Tight, High Temperature, Oil & Heat Resistant, 20 mm, 16 mm ID, 21.1 mm OD, 15 mtr, 51 mm Bend Radius, IP66/IP67/IP68, Steel, Galvanised Finish, UV Resistant PVC Sheath, Grey Sheath, -50 to 120 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Liquidtight |
| Standard Pack Size | 15 |
| UNSPSC Class | 39131700 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | LT/LOR020-G-15 |
| Bend Radius | 51mm |
| Conduit Size | 20 mm |
| IP Rating | IP66/67/68 |
| Length | 15mtr |
| Inside Diameter | 16mm |
| Product Type | Flex Conduit Oil/Heat Resistant |
| Sheath Colour | Grey |
| Outside Diameter | 21.1mm |
| Temperature | -50 to 120 deg C |
Description
Flexible Conduit, Metal, Liquid Tight, High Temperature, Oil & Heat Resistant, 20 mm, 16 mm ID, 21.1 mm OD, 15 mtr, 51 mm Bend Radius, IP66/IP67/IP68, Steel, Galvanised Finish, UV Resistant PVC Sheath, Grey Sheath, -50 to 120 deg C
